Malostranské Starožitnictví s.r.o.
zpět na: home > Obrazy

Josef Tomáš Blažek (1884-1962) - Červené paraplíčko, 1935

Olej na lepence. Rozměr: Celkový rozměr:
Rezervace možná emailem: antik.nerudova(at)gmail.com

Zveme Vás k osobnímu prohlédnutí do naší prodejny Malostranské Starožitnictví s.r.o., Malostranské náměstí 28/5, Praha 1. Otevřeno je každý den 10 - 18h.

Obraz J. T. Blažka je vytříbenou ukázkou prvorepublikové akademické malby. Autorovy obrazy se na trhu objevují výjimečně a v tomto případě se dokonce jedná o odvážný eroticky motiv dvou milenek, které tráví svou intimní chvilku na břehu potoka. Kultivovaná malířova technika přesvědčivě zachycuje klidnou a pohodovou náladu. Dílo výtvarně čerpá z odkazu velikánů předchozích generací - zejména Maxe Švabinského, Vojtěcha Hynaise, Jakuba Obrovského či Blažkova učitele Maxe Pirnera.

Životopis autora: J. T. Blažek se narodil 7. března 1884 v Dolní Kalné u Nové Paky. Nejprve studoval UMPRUM u profesorů Emanuela Krescence Lišky, Jana Preislera a Arnošta Hofbauera, pak přestoupil na pražskou AVU do ateliéru prof. Maxe Pirnera, kde byl dva roky. Po studijní cestě do Mnichova se stal asistentem kreslení v Hradci Králové, ale později se vrátil k M. Pirnerovi. Před první světovou válkou přispíval ilustracemi do časopisů Kopřivy a Máj a rovněž ilustroval vydání románu Anna Karenina roku 1909. Během války sloužil jako voják-malíř k restaurování fresek u sv. Mikuláše v Praze na Staroměstském náměstí. Společně s Oldřichem Blažíčkem také vymaloval jednu z kleneb výjevy ze života sv. Mikuláše. Ve dvacátých letech podnikl studijní cesty po Německu, Holandsku, Anglii a roku 1924 navštívil Paříž. Po návratu do Československa se uchýlil na venkov. Freskami vyzdobil několik maloměstských záložen, spořitelen a hornický kostel sv. Prokopa v Březových Horách. Mimo velkých zakázek se věnoval krajinomalbě a zejména erotickým námětům. Josef Tomáš Blažek vystavoval roku 1918 v Benátkách, 1926 v Bratislavě, 1926 ve Štramberku, téhož roku v Brně a v dubnu 1928 v Topičově salonu v Praze. Roku 1934 a 1943 vystavoval s J.U.V. v Praze v Obecním domě. Později se stal učitelem kreslení na reálce v Karlíně. Zemřel v Praze v létě 1962.

Literatura: Prokop TOMAN: Nový slovník československých výtvarných umělců I. A-K, 1993, Ostrava.
idname(2395)idname(2395)idname(2395)idname(2395)


Vyhledat:

Jazyk a měna:

česky [ Kč ] english [ € or $ ]

Přihlášení:

Hlídané kategorie:

Hlídat tuto kategorii
CNW:Counter Google+
powered by: Netmilk.net